Koffie zetten op vakantie
- Geplaatst op
- Door De Koffiebaron
- 0

Ook op de camping wil je goede koffie. In deze blog lees je hoe je met beperkte stroom, wisselend water en slimme keuzes toch topkoffie zet – zelfs in een tent. Van handige zetmethodes tot het vinden van goede bonen in het buitenland: dit zijn de kampeer-geheimen van koffieliefhebbers.
Koffie zetten op de camping: zo haal je het meeste uit je bakkie buiten de deur
Vermogen op de camping: pas op met elektrische apparaten
Op veel campings heb je geen 2300 watt stopcontact zoals thuis. Sterker nog, 6 tot 10 ampère is heel normaal – dat betekent maximaal zo’n 1380 tot 2300 watt voordat de stroom eruit klapt (incl omvormer, koelkast en andere apparaten). Een volautomaat of zware waterkoker kan dus snel te veel zijn.
Let op: als je met een apparaat al dicht bij het maximale vermogen van jouw campingplek zit, kan het verstandig zijn om tijdelijk de stekker van je caravan uit het algemene stopcontact te halen. Zo voorkom je dat andere apparaten in je caravan – zoals de koelkast, waterboiler of acculader – onverwachts stroom trekken en de zekering in de campinggroepenkast laten springen.
Wat kun je wel gebruiken?
- Handmatige zetmethodes zoals een AeroPress, V60, cafetière of percolator zijn top op de camping.
- Water koken? Gebruik een klein gaspitje of een reiswaterkoker van max. 800 watt.
- Wil je toch elektrisch zetten? Kies dan voor een filterapparaat met laag vermogen zoals de Moccamaster Cup-one (max 300 watt).
Pro-tip: Zet ‘s ochtends alvast een thermoskan heet water klaar. Dan hoef je later niet nog eens opnieuw te koken.
Waterkwaliteit: niet elk kraantje is je vriendje
Het water uit een kraan op de camping is meestal drinkbaar, maar kan sterk variëren in smaak en samenstelling. In Frankrijk heb je bijvoorbeeld vaak hard water (veel kalk), terwijl je in Scandinavië juist zacht en mineraalarm water vindt.
Wat kun je doen?
- Gebruik een Brita-filterkan of draagbaar waterfilter als het water niet lekker smaakt.
- Of neem flessenwater mee met een lage mineralisatie (kijk op het etiket naar de "droge rest" onder 150 mg/l).
- Laat het water niet doorkoken – bij 94°C zit je goed voor de meeste zetmethodes.
Let op: Water dat sterk naar chloor ruikt of metaalachtig smaakt? Beter vermijden voor koffie – je proeft het direct terug in je kop.
Koffiebonen kopen in het buitenland (zonder Google Translate te hoeven openen)
In het buitenland kun je fantastische koffiebonen vinden, maar het is soms even zoeken. Niet elk land heeft een groot koffiespeciaalzaak-aanbod en de taalbarrière maakt het er niet makkelijker op.
Tips voor bonenjacht op vakantie:
Zoek op woorden als:
- Espresso bonen: "café en grains" (FR), "Kaffeebohnen" (DE), "caffè in grani" (IT)
- Filterkoffie bonen: "café filtre", "Filterkaffee", "caffè filtro"
Welke zetmethode neem je mee?
Afhankelijk van hoeveel ruimte je hebt in je koffer of camper:
Zetmethode | Pluspunten | Ideaal voor |
---|---|---|
AeroPress | Licht, onverwoestbaar, snel | Solo of duo reizigers |
Cafetière | Geen filter nodig, stevig | Kampeerders met ruimte |
Percolator | Klassiek campinggevoel | Gasstelgebruik |
V60 of Kalita | Compact, uitstekende smaak | Filterliefhebbers |
Cold Brew setup | Geen stroom nodig, super verfrissend | Warme vakanties |
tip: Neem altijd een klein pakje filtermaling mee, voor het geval je maler het begeeft of je ineens zonder stroom zit.
Bonus: hoe zit het met schoonmaken?
- Geen vaatwasser? Kies zetmethodes zonder kleine onderdelen.
- Moeilijk schoon water? Gebruik een klein flesje biologisch afbreekbaar afwasmiddel en een borsteltje.
- Op de natuurkampeerplek? Let goed op: gooi geen koffiedik in de bosjes – dat trekt beestjes aan.
Koffie meenemen van thuis of daar kopen?
Thuis weet je wat je hebt, dus neem in elk geval wat vertrouwde bonen mee. Maar probeer ter plekke ook eens iets lokaals. Vergeet niet:
- Bewaar bonen in een luchtdicht blikje en niet in de volle zon.
- Vraag thuis alvast wat advies: sommige bonen zijn beter bestand tegen temperatuurverschillen of schommelingen in luchtvochtigheid.
Conclusie: Koffie op de camping hoeft geen concessie te zijn
Met een beetje voorbereiding, slimme keuzes en een vleugje avontuurlijkheid, zet je op de camping een kop die net zo goed is als thuis – of zelfs beter. Laat de oploskoffie maar liggen en neem je smaakpapillen mee op reis !
Reacties
Wees de eerste om te reageren...